Detaylı Bilgi İçin : 0532 602 1033 ÇALIŞMA SAATLERİMİZ HAFTA İÇİ 10:00-16:00 ARASINDADIR.

Bruksizm (diş gıcırdatma) Nedenleri Nelerdir?


Bruksizm (diş gıcırdatma) hastalığının bilinen en önemli nedeni strestir.Bilindiği gibi stresin bir çok zararlı etkisi vardır.Ağız dokuları çok hassas olduğundan bu etkilerin ilk belirtileri ağızda kendini gösterir.Enfoksiyonsuz ağız içinde ve dilde yaralar oluşmaya başlar.Bununla beraber dişleri sıkma ve gıcırdatma şeklinde istemsiz çene hareketleri de baş gösterir.Genelde gece olan çene sıkma ve gıcırdatma hareketleri bazen gün içinde de meydana gelebilir.

Bruksizm (diş gıcırdatma) hastalığının ikinci önemli nedeni sinirdir.Aşırı sinirli,aşırı hasas,aşırı titiz ve mükemmeliyetçilik kavramı gelişmiş olan kişilerde maalesef bruksizm kaçınılmaz bir son haline gelebiliyor.Bunun yanı sıra kaygı,üzüntü,ümitsizlik,sevilen insanların kaybedilmesi(ölüm) vs. gibi etkenlerde diş gıcırdatma hastalığını tetikleyici unsurlardır.

Zor bir annelik dönemi geçiren anneler de maalesef bruksizm hastalığına sıkça yakalanabiliyor.Uykusuz geceler,aşırı yorgunluk,sosyal aktivitelerden kopma ve buna bağlı olarak meydana gelen sürekli gerginlik hali uykuda iken çenenin sıklıkla hareketlenmesine sebebiyet vermekte ve bu hareketler bir zaman sonra alışkanlık haline gelmektedir.

Yukarda bahsedildiği üzere bu hastalığın nedeni ekseriyet itibariyle pisikolojik olup duygusal travma yaşayan insanlarda kendini sıkça gösterir.Bu hastalığa sebep olan etkenlerin ortadan kalkmasıyla bu hastalıkta büyük ihtimalle ortadan kalkacaktır.Ancak uzun süreli pisikolojik bozukluklar bu hastalığı alışkanlık haline getirmektedir.

Bruksizm (diş gıcırdatma) hastalığının başka bir nedeni ise dişlerde ki uyumsuzluk,hatalı dolgular ve eksik dişlerdir.Bunlar nadiren de olsa bruksizm hastalığının nedenleri arasında gösterilmiştir.